jak świadomie zaplanować rok?

Jak świadomie zaplanować swój rok? Już Ci mówię!

Siadam przy biurku, na stoliku czeka na mnie już zaparzona kawa, której tak dawno nie piłam. Jeju… jak to możliwe, że od czterech miesięcy tego słodkiego płynu nie miałam w ustach? Ale dzisiaj nie o piciu kawy i jej zapomnianym, aromatycznym smaku, lecz o tym, jak świadomie zaplanować rok.

Biorę do ręki długopis i zaczynam kreślić swoje główne cele na 2018 rok.

Styczeń to czas podsumowań, ale także czas wyznaczania nowych celów, marzeń. Mamy nowe 12 miesięcy, które możemy świadomie zaplanować.  Tak, aby ten rok pomógł nam przezwyciężyć nasze słabości, zawalczyć ze złymi nawykami, a także, aby dał nam odwagę do realizacji tego, czego pragniemy, o czym marzymy.

Dlaczego warto świadomie planować rok?

Zgadza się, że nigdy nie robiłam podsumowań przemijającego roku. Nie zawracałam sobie głowy „jakimś” długofalowym planowaniem przyszłego. Również nie spisywałam celów, marzeń, czy pragnień. Owszem, miałam swój cel w myślach, ale zazwyczaj po pierwszym miesiącu „gdzieś” uleciał i ślad po nim zaginął.

Zapisanie na kartce swojego celu na nadchodzący rok, pozwala na jego skrupulatne realizowanie, krok po kroku.Bo, jak w piosence Nie czekaj Barbary Wrońskiej Teraz jest najlepszy czas, żeby w skrzydła puścić wiatr. Nie czekaj…

Czemu planuję? Chyba świadomie dorosłam do tego, aby wziąć swoje życie w garść i mieć kontrolę nad tym, o czym marzę i zacząć to spełniać.

Planuje również dlatego, że ten rok zapowiada się dla mnie wyjątkowo i zagadkowo. Więc chcę nakierować cześć spraw w taki sposób, aby w grudniu usiąść i pomyśleć, że był to dobrze wykorzystany rok.

Każdy z nas ma w życiu taki dzień, który zmienia nasze ówczesne drogowskazy. U jednych jest to nowa praca, nowy związek, strata kogoś bliskiego…, a u mnie? Jeśli masz ochotę go poznać, to wskakuj do wpisu Dzień, który zmienił moje życie!

U mnie ten rok będzie pod hasłem: SAMODYSCYPLINA. Pod tym słowem kryją się wszelkie, codzienne dobre nawyki, plany na kolejne miesiące, które chcę, aby zakorzeniły się w mojej krwi na stałe.

jak świadomie zaplanować rok

Podziel swoje życie na kategorie.

Moje postanowienia podzieliłam na cztery kategorię (życie prywatne, zdrowie, rozwój osobisty oraz Blog), nad którymi chcę zapanować w 2018 roku. Pomoże to świadomie zaplanować swój rok, ponieważ zaprojektujesz swoje cztery główne kategorie życia.

Cele długofalowe, które dotyczą całego roku, a także krótkofalowe, które obejmują pojedyncze miesiące. Dzięki temu, w łatwy sposób można określić cele odpowiadające każdej dziedzinie, której chcę się poświęcić więcej uwagi.

Są to elementy mojego życia, nad którymi chcę panować i mieć władzę. Dlatego też, będę odznaczać każdego miesiąca, w jakim miejscu jest realizacja mojego rocznego postanowienia.

ŻYCIE PRYWATNE

W gąszczu pracy, szybkim tempie życia, zapomniałam o pielęgnowaniu tego, co jest dla mnie najważniejsze. Ponieważ zbyt często w roku 2017 łapałam się na tym, że nie poświęcałam sobie wystarczająco dużo czasu.

Przede wszystkim zabrakło spacerów, rozmów samej ze sobą, poczucia kobiecości, zaangażowania się w obowiązki domowe czy relacji międzyludzkich.

Z pewnością nie chcę, aby w tym roku lenistwo,  czy złe nawyki przezwyciężyły moje życie.

ZDROWIE

Stanowczo stwierdzam, że w poprzednim roku zabrakło również samodyscypliny, determinacji i samozaparcia do lepszej wersji siebie.

Dałam porwać się wirowi pracy i „nudnemu” życiu. W tej kategorii znajdują się plany, obejmujące powroty do regularnego uprawiania sportu. Skrupulatnego zwrócenia uwagi na to, co jem, a także wizyty u specjalistów, czy przygotowania do pewnych, sportowych zadań.

ROZWÓJ OSOBISTY

Jestem osobą, która często zapał i chęci ma w pierwszej fazie pomysłu. Szybko zniechęcam się do podjętych przeze mnie projektów. W związku z tym, powstaje wiele niedokończonych zadań, pojawia się frustracja i brak chęci na podjęcie kolejnych rzeczy.

W tym roku, chcę panować i mieć kontrole nad sukcesywnym poszerzaniem wiedzy. Plany w tej kategorii dotykają przede wszystkim: regularnego czytania książek, artykułów tematycznych, związanych z praca zawodową, zdobycia tytułu magistra, obserwacji ciekawych i inspirujących stron.

BLOG

Ostatnią kategorią, nad którą świadomie będę pracować w 2018 roku jest blog. Założenie i prowadzenie bloga było moim ciągłym, przekładanym marzeniem, które przegrywało z kompleksami.

Dlatego też, chcę stworzyć przyjazne miejsce dla siebie, które każdego dnia będzie przypominać mi o samodyscyplinie, o spełnianiu najskrytszych marzeń, o realizowaniu pragnień. Chcę również, aby moje działania związane z blogiem były dla Ciebie inspiracją na lepsze jutro!

jak świadomie zaplanować swój rok

Miej na uwadze swoje możliwości w świadomym planowaniu

Przy konstrukcji planu na kolejne 365 dni, wzięłam również pod uwagę możliwości i warunki ograniczające moje cele. Dlatego też, w moich tegorocznych planach nie znajdzie się żadna, długa podróż. Nie będzie również żadnych dodatkowych szkoleń, czy rzeczy związanych z finansami, czasem i zaangażowaniem.  

Myślę, że takie rozłożenie elementów życia na czynniki pierwsze oraz zbadanie swoich możliwości, pomoże świadomie zaplanować rok. Pozwoli na to, aby realne dążyć do poprawy i zadowolenia z życia.

Może i Ty stworzysz swoją listę planów i marzeń na tegoroczny rok? A może masz już swoje postanowienia na lepszą wersję siebie? Chętnie dowiem się co wpływa na budowanie Twojej samodyscypliny i jak sobie z nią radzisz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close