warto jeździć na rowerze

Zrób to, bo naprawdę warto!

Wszedł do mieszkania z ewidentnym nadmiarem endorfin. Od razu można było to zauważyć, ponieważ gadał jak najęty i niczym nie byłam w stanie tego przerwać. Nawet fakt, że swoim zachowaniem mógł obudzić Pchełę, która dopiero co zasnęła, nie zdołał go uspokoić. Łaził po pokoju, mając w sobie całe stado hormonów szczęścia, i opowiadał, jak było na przejażdżce rowerowej. Między zdaniami opisującymi jego rewelacyjny nastrój usłyszałam: „jazda na rowerze leczy mnie z depresji”.

Gdy widzę go, jak wraca do domu po przejażdżce rowerowej, wiem, że ten rower na pewno mu w dużej mierze pomaga. Ty jednak pamiętaj – jeżeli czujesz, że możesz mieć problem z depresją, to w pierwszej kolejności zgłoś się do lekarza! Aktywność fizyczna może Ci pomóc, ale nie jest lekarstwem na tę chorobę.

Musisz wiedzieć coś jeszcze! Jazda na rowerze poprawia Twoje zdrowie psychiczne, ale nie tylko to! Istnieje całe mnóstwo powodów, dla których powinnaś już dziś zacząć jeździć na rowerze. W dzisiejszym wpisie przedstawię Ci pięć konkretnych argumentów, które przemawiają za tym, że warto podjąć tę aktywność. Więc lepiej się z nimi zapoznaj i myśl już, gdzie udasz się na przejażdżkę. 😛

A może szlak GREEN VELO? W tym wpisie opisałam naszą przygodę rowerową w Bieszczady. Zainspiruj się!

Zdrowie

Wybierając pomiędzy wyjściem na rower a obejrzeniem serialu, zdecydowanie wybierz to pierwsze! Systematyczna jazda na rowerze poprawia Twój metabolizm, ale również Twoje samopoczucie. Musisz wiedzieć, że jeszcze przez kilka godzin po aktywności fizycznej Twój metabolizm działa na wysokich obrotach.

Jazda na rowerze to przede wszystkim ćwiczenie aerobowe, które doskonale dotlenia organizm, a dzięki temu poprawia krążenie i pracę serca.

Bez wątpienia wyrobisz sobie lepszą kondycję, więc wchodzenie po schodach nie będzie już takie straszne. A dodatkowo wzmocnisz mięśnie pleców, które odpowiadają za Twoją postawę.

Wiesz na pewno, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli więc nie chcesz wydawać pieniędzy na lekarzy – bo na NFZ nie ma szans – to idź na rower! Bez wątpienia w pewnym stopniu pomoże Ci to zapobiec rozwojowi chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie! Przy okazji zaoszczędzisz też na lekarzach.

 Masz więcej pieniędzy w portfelu

Zakup roweru to jedna z najlepszych inwestycji, jakie mogłam w życiu zrealizować. Nie dość, że dzięki niemu znalazłam pasję i możliwość czerpania przyjemności, to w dodatku z mojego portfela nie ucieka aż tyle kasy.

Oszczędność pieniędzy to przede wszystkim jeden z powodów, dla których zainwestowałam w zakup mojego jednośladu. Wiecie, że gdy przesiadłam się z komunikacji miejskiej na rower – oczywiście tylko w miesiącach letnich – to w czasie trwania moich studiów licencjackich zaoszczędziłam na biletach 1000 zł?!

Po trzech latach studiowania miałam więc i obroniony licencjat, i dobrą inwestycję rowerową! :p

Poza tym dzięki temu, że wraz z Rafałem na co dzień jeździmy rowerami do pracy i nie tylko – chwilowo niestety w tym nie uczestniczę, ale zaraz wracam – oszczędzamy konkretne pieniądze. Sama zobacz!

Dojeżdżając do pracy 6 kilometrów w jedną stronę samochodem, w mieście, w ciągu miesiąca na paliwo wydawaliśmy kwoty rzędu 150–200 zł. A to tylko paliwo! Nie zapomnij o kosztach eksploatacyjnych samochodu, np. o wymianie oleju, myjni itp., które są zdecydowanie wyższe niż w przypadku roweru.

Dzięki jeździe na rowerze do pracy i w inne miejsca, jak widzisz, da się zaoszczędzić sporo gotówki.

A nadwyżkę pieniędzy z pewnością możesz przeznaczyć na inne przyjemności – nawet na nowy rower!

Jeszcze jedno! Rower generuje oszczędności nie tylko w postaci banknotów zatrzymanych w portfelu, ale także w ilości dodatkowego czasu.

warto jeździć na rowerze

Czas masz w kieszeni

Jeżdżąc na rowerze, jesteś w stanie „wyprzedzić” komunikację miejską – na przystanku nie czekasz na autobus, któremu zdarza się spóźnić albo podjechać z taką liczbą pasażerów, że nie masz możliwości do niego wsiąść.

Pamiętam dobrze, jak jeszcze na studiach – zanim kupiłam rower – denerwował mnie fakt czekania na komunikację miejską. Po wyjściu z zajęć docierałam na przystanek i najczęściej okazywało się, że na autobus muszę czekać dodatkowo około 15 minut. Przy dobrych wiatrach można było do niego wejść, ponieważ nie został jeszcze zapełniony przez pasażerów.

W ciągu tych piętnastu minut potrafiłam już, dzięki rowerowi, pojawić się w mieszkaniu – bo tyle zajmowała mi droga z uczelni na stancję.

Dlatego jeśli zdarzyło się na studiach, że zajęcia zostały odwołane lub przełożone, to nie zastanawiałam się długo, tylko jechałam do mieszkania zjeść obiad albo się pouczyć.

To tylko komunikacja miejska, a są przecież jeszcze korki w godzinach szczytu, które dzięki jeździe na rowerze możesz swobodnie ominąć. Oszczędzasz przy tym przede wszystkim swoje nerwy, a także konieczność obserwowania przed Twoją maską samochodów, które, jak Ci się wydaje, stoją w miejscu. Poza tym nie zatrzymujesz się co chwilę na czerwonym świetle.

Taka jazda rowerem – ze stancji na uczelnię, z uczelni na stancję, a w weekend nad jezioro lub gdzieś indziej – sprawiła, że poznałam Olsztyn.

Doskonale poznasz otoczenie

Jeżdżąc samochodem lub nawet biegając, nie zobaczysz tylu rzeczy w okolicy, co jeżdżąc na rowerze. Z pewnością obraz, jaki dostrzeżesz zza szyby samochodu, będzie zmieniał się zbyt szybko. Natomiast biegając, nie dotrzesz tak daleko, jak z pewnością zrobisz to za pomocą roweru – ale nie zniechęcam Cię do biegania, bo to bez wątpienia świetna, a zarazem najtańsza aktywność fizyczna.

Każde wyjście na rower daje możliwość wybrania innej trasy do zwiedzenia.

warto jeździć na rowerze

Dzięki temu możemy zobaczyć wiele ciekawych i zróżnicowanych miejsc. Dodatkowo na spokojnie, bez pośpiechu i dokładnie sprawdzimy dany obszar – wiem coś o tym!

Gdy przyjechałam do Olsztyna na studia, to nawet nie wiedziałam, gdzie mam zajęcia. Nie mówiąc już o fajnych miejscach, w których można by było spędzić miło czas po zajęciach oraz w weekendy.

A teraz? Śmiało mogę powiedzieć, że znam Olsztyn. A poznałam go przede wszystkim dzięki jeździe na rowerze, bo jeździłam dosłownie wszędzie. Na uczelnię, do koleżanek, do biblioteki, do sklepów, na Stare Miasto, nad jeziora, do lasu…

Często w weekendy Rafał zabierał mnie na przejażdżki rowerowe tam, gdzie uwielbiał się udawać, a także w takie miejsca, które dały mi poznać to miasto. A te przejażdżki dodatkowo pozwalały na pozbycie się „skórki pomarańczowej” z nóg!

Ekstra sylwetkę masz gwarantowaną

Systematyczna jazda na rowerze pomaga zgubić niechciane kilogramy oraz ułatwia pozbycie się cellulitu – więc jeśli zmagasz się z którymś z „upiorów”, to wybierz rower. W przyjemny sposób możesz spalić około 500 kalorii!

Dzięki regularnemu pedałowaniu nie tylko spalisz niechciany tłuszcz, ale również poprawisz wygląd swoich nóg. Możesz być pewna, że przejechane kilometry je wysmuklą, a dodatkowo dobrze wyrzeźbią mięśnie pośladkowe.

Pamiętaj również, aby zadbać o swoją dietę, ponieważ bez dobrze zbilansowanego jadłospisu nie osiągniesz efektów tak szybko, jakbyś tego chciała. Jazda na rowerze z pewnością pomaga w odchudzaniu i dbaniu o sylwetkę. Niestety przede wszystkim musisz uważać na efekt „wilczego głodu” po takiej przejażdżce. Prowadzi on do nadmiernego objadania się, a w efekcie – do marnych efektów.

Jeżdżąc na rowerze, robisz wiele dobrego nie tylko dla swojej figury. Dla środowiska również!

Zadbaj o środowisko

Rower to przede wszystkim jednoślad, który nie wydala z siebie żadnych spalin i dodatkowo nie powoduje hałasu. W związku z tym podczas jazdy do środowiska nie przedostają się dodatkowe ilości zanieczyszczeń w postaci dwutlenku węgla.

Warto to zrobić! – prawda?

Przedstawiłam Ci konkretne powody, dla których warto jeździć na rowerze i dzięki którym nie będziesz już miała wymówki, aby na niego nie wsiadać. Co więcej, jeśli nie masz co robić i krzątasz się bezczynnie po domu, to znalazłam dla Ciebie świetną aktywność. A więc, zabierz ze sobą koleżankę i spędźcie miło czas!

Podróże rowerowe to świetna zabawa i przede wszystkim niezapomniana przygoda! Ale to nie tylko, to również świetna nauka! Sprawdź, czego mogą nauczyć Cię podróże.

Nie możesz przecież zaprzeczyć, że każda aktywność fizyczna jest dobra! Musisz jednak pamiętać o swoich możliwościach, ponieważ fajnie jest pojechać gdzieś daleko, ale zdecydowanie gorzej wrócić… 😉

Nadal masz jakieś wymówki? Wsiadaj na rower i zacznij na nim jeździć!

7 thoughts on “Zrób to, bo naprawdę warto!

    1. Tego się właśnie najbardziej boję. Miałam już kilka takich sytuacji, w których musiałam uciekać na pobocze.

  1. My w tym roku musimy odkurzyc rowery, w zeszłym sezonie nie jeździliśmy wcale, ale z niemowlakiem to się jakby nie da 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close